Kompostování v bytě? S vermikompostérem žádný problém

Kompostování bylo dříve samozřejmostí a dnes se zase vrací do módy a stává se z něj současný trend. Spousta lidí se přiklání k šetrnějšímu životnímu stylu a s tím souvisí návrat k přírodě a zužitkování zbytků. Ne každý z nás má však možnost přestěhovat se na venkov. Existuje, ale efektivní řešení a to je vermikompostér. I uprostřed velkoměsta v panelákovém bytě si lze založit malý kompost. Nevěříte? Tak se pojďte přesvědčit!

Co to je?

Vermikompostér je speciální objemná nádoba, ve které si lze snadno založit domácí kompost. Nepředstavujte si však žádnou nevzhlednou věc, právě naopak. Na trhu je nepřeberné množství kompostérů, které kromě toho, že poslouží, můžou být i designovým prvkem. Doladit ho se zbytkem nábytku v domácnosti tak není žádný problém. Většina kompostérů se skládá ze tří částí neboli pater. První, tedy horní patro slouží pro odpad, uprostřed je část pro žížaly a poslední spodní patro zachytává tekuté hnojivo tzv. žížalí čaj.

Pro domácí kompost se nejčastěji využívají kalifornské žížaly. Ty jsou speciálně vyšlechtěné právě pro vermikompostování a díky svým výhodám jsou první volbou. Nejenže snědí všechno, ale snadno se rozmnožují a péče o ně také není nijak náročná. Zároveň, oproti našim českým žížalám, dokážou spotřebovat až dvakrát větší množství bio odpadu. Ze zbytků organického odpadu budete tedy mít úrodný humus, který lze dále použít jako hnojivo pro vaše pokojové rostliny.

Jak začít?

Jednoduše. Nejprve si vyberte svůj vermikompostér, zakupte násadu žížal a můžete se do kompostování ihned pustit. Prostřední část neboli část kompostu vystelte podestýlkou a uložte do ní žížaly. Ideální je tráva, listí, hobliny nebo kokosové vlákno. Pokud si kompostér zakoupíte ve specializovaném obchodě, nebudete muset tuto část řešit. Součástí totiž bývá i podestýlka. Abyste žížalám zpříjemnili jejich nový domov, je vhodné jim do podestýlky přidat i kousky bioodpadu. Kompost udržujte přiměřeně vlhký a provzdušněný. Zároveň dbejte i na uzavírání vermikompostéru. Žížaly budou mít klid na práci a vy zároveň předejdete i nežádoucímu vyletování mušek.

Aby kompostování bylo úspěšné, je třeba dodržovat určité zásady.

  • Udržování vhodné teploty – pro žížaly je ideální teplota v rozmezí od 5-25 °C.
  • Pravidelné odčerpávání žížalího čaje neboli tekutého hnojiva, které můžete použít pro nejrůznější rostliny.
  • Krmení žížal – ze začátku se doporučuje žížaly krmit maximálně dvakrát týdně. Později dle rozmnožování žížal můžete dávky bioodpadu navýšit.

Čím krmit?

Kromě dodržování zásad je pro efektivní kompost důležitá i skladba bioodpadu. Ne všechny zbytky jsou totiž pro žížaly vhodné. Maso, tuky, mléčné výrobky, kosti, aromatické a kořeněné potraviny žížaly neocení.

Naopak pochutnají si na slupkách od ovoce a zeleniny, zbytcích pečiva, košťálech, lógru od kávy, čajových sáčcích, navlhčeném papírovém odpadu či drcených skořápkách od vajec. Podstatné však je, aby kousky odpadu nebyly větší než 5 cm.

Přirozená součást domova

Vraťte se zpět k využitelnosti a ušetřete za chemická a často i neúčinná hnojiva. Žížalí čaj je považován za jedno z nejefektivnějších organických hnojiv. Kromě živin a enzymů, obsahuje i růstové hormony, které jsou důležité pro celkový růst rostlin. To vše navíc s bonusem radosti ze žížalí společnosti a jejich krmení.

Fotografie